ДОВІДНИК ПАСІЧНИКА
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Форма входа
СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ МЕДОНОСНІ КУЛЬТУРИ.
Круп'яні та зернобобові культури.
Гречка (Fagopyrum еБсиіепіит Моепсп.)—однорічна трав'янис та рослина з родини гречкових, заввишки 50—120 см. На кожній рослині буває понад 1000 квіток, зібрані в суцвіття — гроно. Квітка гречки живе в основному один день. При різних умо вах одна квітка виділяє від 0,7 до 2,1 мг цукру в нектарі.
Гречка починає цвісти з нижніх суцвіть через 25—ЗО днів після сівби. На ранніх посівах вона зацвітає у першій по ловині червня і цвіте 25—ЗО днів. Для цвітіння сприятлива помірна, не надто жарка погода, без вітрів, коли бджоли інтенсивніше відвідують квітки і краще відбувається запилен ня. Бджоли беруть з гречки нектар і жовтувато-зеленуватий пилок. Особливо добре вони відвідують її в першій половині дня, коли квітки виділяють багато нектару. З 1 га посіву гречки за сприятливих погодних умов і доброї агротехніки вирощування бджоли заготовляють 75—95 кг меду і більше.
Дуже важливим фактором у вирощуванні гречки є вибір строку сівби. У зоні Лісостепу оптимальним строком сівби є перша декада травня, Полісся — друга-третя декада травня.Для створення підтримуючого взятку в другій половині літа практикують післяукісні та післяжнивні посіви гречки. За даними О. А. Федорова (1970), гречка, посіяна 14 травня, ви діляла на 100 квіток 12,6 мг цукру в нектарі, а 24 травня — 18,04 мг.
У більшості господарств цю культуру сіють звичайним рядковим способом з міжряддями 15 см, але досвід передо вих господарств республіки свідчить, що кращими є широко рядний (міжряддя 45 см) і стрічковий (міжряддя 45X15 см).
У колгоспі ім. Калініна Роменського району Сумської об ласті в середньому за останніх п'ять років при широкоряд ному способі сівби з міжряддями 45 см одержали урожай гречки понад 20 ц/га проти 17 ц/га при звичайному способі.
В окремих господарствах при звичайному рядковому спо собі сівби медопродуктивність 1 га гречки становить 167,4 кг, а при широкорядному — 189 кг.
В умовах Білорусії нектаропродуктивність гречки залеж но від сорту становила від 29,9 (Майська) до 179,3 кг/га по сіву (Орбіта; Клименкова К- Т. та ін., 1978).
На Україні районовані такі сорти гречки: Аеліта, Астра, Більшовик 4, Богатир, Вікторія, Вікторія подільська, Глорія, Київська, Лада, Майська, Радехівська поліпшена, Чернігів ська 17, Шатилівська 5. З перерахованих сортів найбільш ме-допродуктивні Аеліта — 174,8 кг/га, Вікторія— 135,4, Глорія — 130,8 кг/га (Клименкова К. Т. та ін., 1978).
За період цвітіння гречки бджоли приносять у вулик 40— 50 кг меду і більше. На багатьох пасіках республіки гречка є джерелом головного медозбору. Мед з гречки має червону ватий або коричневий колір і приємний гречаний запах.
Чина посівна (Lathyrus sativus L.) — однорічна рослина з родини бобових, заввишки 20—100 см. Цвіте в червні про¬тягом 20—25 днів. Квітки білуваті або блакитні. Бджоли від відують їх добре. Медопродуктивність ЗО—50 кг з 1 га посіву.
Кормові боби (Vicia faba L.)—однорічна трав'яниста зер-нобобова рослина, заввишки до 120 см. Квітки великі, по 2—4 в коротеньких китицях. Ніжний запах квіток приваблює бджіл та інших комах. Цвісти рослина починає на 50—55-й день після сівби, наприкінці червня — початку липня. Цвітіння тр ває 30—40 днів. Одна квітка живе 2—3 дні.
Медопродуктивність кормових бобів залежить від сорту та агротехніки вирощування і становить ЗО—55 кг/га. Але квіткові нектарники малодоступні для бджіл, тому для ві бору нектару вони користуються проколами джмелів. Крім квіткового, бджоли збирають також нектар з позаквіткових нектарників кормових бобів та пилок.

akadem8.at.ua
monster




Поиск
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0